Stüdyo Marşandiz

Grup Marşandiz, Tanju ARIKAN, Koral SARITAŞ, Cemal KILIÇ, Tayfun MERİÇ ve Kadir SAYDAM tarafından 1972 yılında kuruldu. Türk Pop müziğine ilk adımı on parçalık Long-Play’le atan grup, kısa sürede ekranların sevilen topluluklardan biri haline geldi. Grup kuruluşundan bir sene sonra ikinci LP’leri olan ‘Marşandiz 2’ yi, üçüncü senelerinde ‘Marşandiz Disco Folk ve Fasıl’ı çıkardı. Bu arada gruptan Cemal KILIÇ ve Tayfun Meriç ayrılırken ekibe yeni bir soluk katan Galip KAYIHAN, Turhan YÜKSELER ve Kemal SÜNNETCİOĞLU Marşandiz’e dâhil oldu. Başlarda çalışmalarını sadece plak ve televizyon ekranlarında sürdüren Marşandiz, sonraları Sturdust ve Gala gibi önemli kulüplerde çalıştı ve Türkiye’nin önde gelen sanatçılarına eşlik etti.

1975 yılında Türkiye’nin üç stüdyosundan birini aldılar, o dönemin son kayıt teknolojilerini uygulayarak dünya standardında olan Stüdyo Marşandiz 24’ü kurdular. 1980’li yılların sonuna kadar önde gelen sanatçılara prodüksiyonlar üreten marşandiz 1991’de Türkiye’nin en büyük audio, videokaset üreticisi ve dolum tesisi olan Raks’ın müzik yapımcılığına yönelmesiyle birlikte, stüdyo ve yapımcılık alanında Raks grubuyla birleşti.

1991 – 1998 arasında, senelik 7 milyon ve 10 milyon kaset satışlarına ulaştılar.
1998 Yılında şirketlerin Universal Music’e devredilmesinden sonra uluslar arası alanda da çalışmalar yaptılar.

Günümüzün en gelişmiş stüdyo teknolojisine sahip, müzik stüdyo ve prodüksiyon firması olan Marşandiz, yılların teknik bilgi birikimini ve son teknolojilerini stüdyolarında uygulamaya devam ediyor. Dünyaca ünlü Solid State Logic firmasının 4000 G+ mikserlerine ilaveten artık bir dünya standartı olan Digidesign ICON D-Command ilavesiyle Stüdyo C, DVD ve film seslendirmesi ve 5.1 surround miks teknolojisine sahiptir.

Gene dünyanın en ünlü akustik izolasyon ve yalıtım firması R.P.G. nin (Peter Gabriel, Whitney Houston, The Hit Factory referanslarından bazıları. ) uzun süren akustik inceleme ve araştırmaları sonucunda absorbasyon kaplamaları kullanılarak kontrol odası duyumu ve stüdyo kısmı doğru yansıma ve izolasyonu en optimum sonuca ulaşılarak sağlanmıştır.

2000 senesinden itibaren Stüdyo Marşandiz, Tanju ARIKAN önderliğinde çalışmalarını bağımsız olarak yürütmekte ve sektörün en başarılı sanatçıları ile yoluna devam etmektedir