Tanju ARIKAN

1952 Yılında İstanbul’da doğdu.

1972 Yılında dört arkadaşı ile Grup Marşandizi kurdu. Aynı yıl Grup ilk plağını yaptı

1975 – 76 da Marmara Üniversitesi Piyano Bölümünden mezun oldu.

1975’te yine Grup Marşandizle birlikte Stüdyo Marşandizi kurdu.

1980’ de Ses Mühendisliğine başladı.

Adnan Şenses, Ajda Pekkan, Arif Sağ, Barış Manço, Bülent Ersoy, Cem Karaca, Edip Akbayram, Emel Sayın, Emrah, Ferdi Tayfur, Hülya Süer, İbrahim Tatlıses, Metin Şentürk, Moğollar, Muazzez Ersoy, Kayahan, Sezen Aksu, Müzeyyen Senar, Müslüm Gürses, Nilüfer, Orhan Gencebay, Sibel Can, Ümit Besen ve Zeki Müren’in de aralarında olduğu birçok ses kayıtlarını gerçekleştirdi.

1988’e kadar, grup çalışmaları ve ses mühendisliğiyle birlikte sahne müzisyenliğini de sürdürdü. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Leman Sam, Sezen Aksu gibi Türk Pop Müziğinin değerli seslerine eşlik etti.

1991’de Türkiye’nin en büyük audio, videokaset üreticisi ve dolum tesisi olan Raks’ın müzik yapımcılığına yönelmesiyle birlikte, stüdyo ve yapımcılık alanında Raks grubuyla birleşti.
Çelik, Rafet El Roman, İzel, Aylin Livaneli, Harun Kolçak, Fatih Erkoç, Ajlan – Mine ikilisi, Sibel Tüzün, Sinan Erkoç, Ayşen, ve Feyzan Doğan, yönlendirdiği ve yönettiği yapımlarda yer aldılar.

1991 – 1998 arasında, senelik 7 milyon ve 10 milyon kaset satışlarına ulaştılar.
1998 Yılında şirketlerin Unıversal Music’e devredilmesinden sonra uluslar arası alanda da çalışmalar yaptı. Sony Music’le Japonya için hazırlanan bir Jazz Projesiyle başladığı bu çalışmalara Ayşen’in Albümünü ekledi. Türkiye’de  özellikle nitelikli müzik dinleyicileri arasında büyük yankı uyandıran bu çalışmanın tüm düzenleme ve müzik kayıtlarını İngiltere’de Aranjör Garry Stevenson ve David West’le birlikte yaptı. Bir diğer yapımı olan Feyzan Doğan’n çalışmalarını da Mısır’da Aranjör Fathy Salama ve Ashraf  Muhammed Abdel ile birlikte yürüttü

2000 yılında Türkiye ve Amerika’da Marşandiz International Şirketini Koral Sarıtaş’la birlikte kurdu. Dünyaca ünlü Latin grup Santa Esmeralda albümünün yapımcılığını üstlendi. Sibel Can, Demet Sağıroğlu, Seda Sayan, Aşkın Nur Yengi Albüm  projelerinde Prodüktörlük yaptı.

2003 Yılında Ahmet Özhan’ın Albümünde yapımcılık ve prodüktörlük yaptı.
2004 - 2005 Yılında Aşkın Nur Yengi ve Anadolu Ateşi Albümlerinde yapımcılık ve prodüktörlük yaptı.

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinde kendi projelerinden biri olan‘Mozaik’in Renkleri’ isimli 70 kişilik orkestra konserlerini ve çok kanallı kayıtlarını gerçekleştirdi. Şuan Stüdyo Marşandiz’in başında olup yapım firmaları için bağımsız prodüktörlük yapmaktadır.